Ciepły dom – rodzaje ogrzewania elektrycznego


Jednym z największych problemów dla mieszkańców domów jednorodzinnych jest wybór formy jego ogrzewania. Czy zdecydować się na tradycyjny piec czy może jednak wybrać ogrzewanie podłogowe. Jest to kwestia indywidualnych preferencji, dlatego w dalszej części artykułu zamieszczę obiektywne informację na temat najpopularniejszych rodzajów ogrzewania elektrycznego, bez żadnych sugestii.
Zacznę od  ogrzewania podłogowego. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w nowo budowanych domach. Nierzadko jednak zdarza się, że właściciele już wybudowanych domów decydują się na jego instalację, co wymaga sporej ingerencji. W ogrzewaniu podłogowym typowym źródłem energii jest prąd elektryczny. Nie musimy więc posiadać ogromnego pieca czy bojlera w piwnicy.

Bardzo często wybór padnie na ogrzewanie akumulacyjne. Tutaj potrzebny jest specjalny piec akumulacyjny. Producenci oferują różne rodzaje tego typu urządzeń, więc jego dobór może być doskonale dostosowany do naszych potrzeb. Zasada działania jest prosta – piece gromadzą energię, kiedy jest ona najtańsza i oddają do pomieszczenia gdy istnieje taka potrzeba. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić całkiem sporą sumkę z tytułu rachunków za prąd.

Ciekawym wyborem może okazać się instalacja ogrzewania konwekcyjnego. W tym wypadku wykorzystuje się specjalne grzejniki, które podłącza się do instalacji elektrycznej. Być może konieczne stanie się jej wzmocnienie, ponieważ standardowa instalacja nie musi być przygotowana do takich obciążeń. Jest to ciekawe połączenie stosunkowo taniego i skutecznego ogrzewania.

Comments are closed.